مقالات

نکات مهم در خرید پرینتر لیزری

نکات مهم در خرید پرینتر لیزری

خرید پرینتر لیزری متناسب با نیازهای چاپ منحصر به فرد شما مستلزم در نظر گرفتن چندین عامل است. برخی از ملاحظات مهم عبارتند از: پرینتر تک رنگ در مقابل رنگی، هزینه جایگزینی تونر، اندازه کاغذ قابل چاپ، وضوح، سرعت، حافظه و قابلیت های شبکه. با ارزیابی هر گزینه، می توانید به راحتی بهترین چاپگر لیزری را برای رفع نیازهای چاپ خانه یا محل کار خود بیابید.

مورد اول: پرینتر چاپ سیاه و سفید یا تک رنگ؟

اگر عمدتاً سیاه و سفید چاپ می کنید، خرید یک پرینتر لیزری تک رنگ احتمالا بهترین و کم هزینه ترین گزینه است. در حالی که یک پرینتر جت لیزری تک رنگ را می توان نسبتاً ارزان خریداری کرد، یک پرینتر لیزری رنگی قیمت بسیار بالاتری خواهد داشت. چاپگرهای لیزری رنگی معمولاً توسط مشاغل و افرادی استفاده می شود که تعداد زیادی عکس، تبلیغات و سایر تصاویر رنگی با کیفیت بالا چاپ می کنند. اگر نیاز به چاپ مکرر اسناد رنگی با کیفیت بالا دارید، ممکن است چاپگر لیزری رنگی گزینه مناسبی برای شما باشد.

مورد دوم: کارتریج پرینتر لیزری

یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید پرینتر لیزری مورد توجه قرار می گیرد، هزینه کارتریج تونر چاپگر است. بیشترین هزینه یک پرینتر جت لیزری اغلب در تعویض تونر است. قیمت کارتریج تونر متفاوت است. یافتن چاپگری با هزینه کمتر برای تونر می تواند در طول زمان در هزینه های شما صرفه جویی کند.

هنگام خرید یک چاپگر لیزری، ارزیابی اینکه آیا چاپگر دارای تونر و واحد درام جداگانه است یا خیر، ارزش دارد. برخی از چاپگرها به شما اجازه می دهند فقط تونر را جایگزین کنید، در حالی که برخی دیگر نیاز دارند که هم تونر و هم درام را عوض کنید. تغییر درام و تونر ممکن است گران تمام شود.

مورد سوم: نوع کاغذ پرینتر

نوع کاغذی که می توان روی آن چاپ کرد باید یکی دیگر از مواردی باشد که در هنگام خرید این نوع چاپگر مورد توجه قرار می گیرد. بسیاری از پرینترهای لیزری ارزان قیمت فقط می توانند بر روی کاغذ با اندازه استاندارد و وزن متوسط چاپ کنند. اگر این تمام چیزی است که باید روی آن چاپ کنید، احتمالاً یک چاپگر لیزری ارزان‌تر نیازهای چاپ شما را برآورده می‌کند. با این حال، اگر نیاز به چاپ بر روی کاغذهایی با اندازه بزرگتر یا سنگین دارید، باید از مشخصات چاپگر مطمئن شوید.

مورد چهارم: رزولوشن پرینتر

رزولوشن چاپگر به تعداد نقاطی که پرینتر در هر اینچ می تواند چاپ کند اشاره دارد. هرچه رزولوشن بیشتر باشد، وضوح بالاتر است. اگر هدفتان از خرید پرینتر، غالبا به چاپ متن منتهی می شود، چاپگر با رزولوشن 600 در 600 خوب است. خرید پرینتر لیزری با رزولوشن 1200 در 1200 یک وضوح کاملا قابل قبول برای اکثر نیازهای چاپ به شما ارائه می دهد. اگر می خواهید تصاویر گرافیکی زیادی چاپ کنید یک چاپگر با وضوح بالاتر مانند چاپگر با رزولوشن 2400 در 2400 احتمالا بهترین گزینه شما است.

مورد پنجم: حافظه داخلی پرینتر لیزری

پرینترهای لیزری مانند کامپیوترها دارای تراشه های حافظه داخلی هستند. مقدار حافظه در چاپگر بر وضوح چاپ و سرعت چاپ تأثیر می گذارد. یک چاپگر لیزری با حداقل 4 مگابایت حافظه و سرعت صفحه 20 صفحه در دقیقه می تواند اکثر نیازهای چاپ را برآورده کند. اگر می خواهید اسناد بسیار بزرگ یا گرافیک های زیادی را با سرعت بالا چاپ کنید، چاپگری به حافظه داخلی بیشتری نیاز خواهید داشت.

مورد ششم: قابلیت شبکه

اگر برای دسترسی به یک چاپگر به چندین رایانه نیاز دارید، یکی دیگر از مواردی که در هنگام خرید یک چاپگر لیزری باید مورد توجه قرار دهید، بررسی قابلیت های شبکه آن است. برخی از مدل‌های ارزان چاپگر را می‌توان هر بار فقط به یک رایانه متصل کرد. با این حال، بسیاری از مدل‌های پرهزینه با کارت‌های شبکه داخلی عرضه می‌شوند. در نتیجه هر زمان که لازم بود می توانید با هر کدام از رایانه های درون شبکه عملیات چاپ را به انجام برسانید. این مورد معمولا در شرکت ها و ادارات مورد توجه قرار می گیرد و برای پرینترهای خانگی چندان حائز اهمیت نیست.

با در نظر گرفتن این ملاحظات، می توانید با توجه به نیازهای چاپی و الزامات قیمتی خود، مناسب ترین و بهترین مدل پرینتر لیزری را برای خود تعیین کنید. پرینترهای لیزری عمر طولانی و قیمت نسبتا بالاتری نسبت به سایر انواع پرینتر دارند. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به خرید آن ها، بررسی ها و مطالعات لازم را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید