مقالات

نحوه ثبت و عملکرد توکن های امضای دیجیتال در سامانه

توکن امضای دیجیتال

توکن امضای دیجیتال یا رمز USB، یک دستگاه فیزیکی محافظت شده با رمز عبور است که برای اثبات هویت شخصی استفاده می شود. توکن به کاربران امکان می دهد بدون رمز عبور به شبکه دسترسی داشته باشند. این روش احراز هویت به بهبود امنیت سازمان کمک می کند.

توکن امضای دیجیتال چیست؟

توکن امضای دیجیتال دستگاه الکترونیکی کوچک است که حاوی یک امضای دیجیتال منحصر به فرد، به علاوه برخی نرم افزارهای داخلی رمزگذاری داده می باشد. گاهی اوقات این دستگاه ها برای ایمنی بیشتر با رمز محافظت می شوند. در سال‌های اخیر، توکن‌ امضای دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرده‌ و اکنون عموماً به عنوان مطمئن‌ترین روش شناسایی کاربر در نظر گرفته می‌شود.

می‌توانید توکن‌های USB (گواهی امضای دیجیتال) را که از یک مرجع صدور گواهی دریافت کنید. مراجع صدور گواهی نهادهایی هستند که گواهی‌های دیجیتال را برای افراد و سازمان‌ها با اهداف احراز هویت و امضای دیجیتال صادر می‌کنند.

امضای دیجیتال چیست؟

امضای دیجیتال در حقیقت مغادل الکترونیکی امضاهای عادی است و می تواند برای امضای الکترونیکی اسناد و مدارک مورد استفاده قرار گیرد. این روزها امضای دیجیتال و توکن امضای دیجیتال گسترش چشمگیری پیدا کرده اند. این نوع امضا سطح امنیتی بالاتری را برای مدارک الکترونیکی فراهم می آورد و در ضمن استفاده از آن بسیار راحت است.

برای ساخت و دریافت یک امضای دیجیتال هر فرد ملزم به دریافت گواهی امضای دیجیتال است. برای این کار لازم است در مراکز مربوطه فرم درخواست گواهی امضای دیجیتال را تکمیل کنید. پس از تایید گواهی می توانید یک توکن امضای دیجیتال خریداری نموده و برای مصارف مورد نیاز از آن استفاده کنید.

تفاوت امضای الکترونیکی و امضای دیجیتال چیست؟

«امضای الکترونیکی» و «امضای دیجیتال» اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. اما هر اصطلاح مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و عملکردهای مشخص را دارد. دسته گسترده‌تر امضای الکترونیکی است که شامل امضای دیجیتال می شود. امضای دیجیتال نوع خاصی از فناوری است که برای پیاده‌سازی امضای الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور خاص، امضای الکترونیکی ، مانند معادل کاغذی آن، یک مفهوم حقوقی است. هدف آن این است که قصد شخص را برای التزام قانونی به یک توافق یا قرارداد در قالب یک سند دیجیتال یا سند الکترونیکی و به عنوان بخشی از یک فرآیند بدون کاغذ نشان دهد.

از سوی دیگر، امضای دیجیتال به فناوری رمزگذاری/رمزگشایی و زیر مجموعه ای از امضای الکترونیکی اشاره دارد. امضای دیجیتال اسناد امضا شده را ایمن می‌کند و به شخص اجازه می‌دهد تا صحت یک سند امضا شده را تایید کند. امضای دیجیتال به تنهایی یک امضای الکترونیکی نیست و بنابراین نمی‌تواند قصد شخص برای امضای یک سند را نشان دهد. هنگامی که از یک برنامه امضای الکترونیکی استفاده می کنید، فناوری امضای دیجیتال، داده های امضا شده الکترونیکی را ایمن می کند.

وقتی به دنبال راه حلی برای مدیریت فرآیندهای امضا هستید، مهم است که اطمینان حاصل کنید که بر اساس فناوری امضای دیجیتال ساخته شده است تا یکپارچگی سند و امضاهای اساسی را تضمین کند. بدون استفاده از امضای دیجیتال، تراکنش های مبتنی بر سند شما ممکن است از نظر قانونی مشروع نباشد و شما و سازمان تان را در معرض خطر قرار دهد.

توکن امضای دیجیتال همراه با نرم افزاری است که به کاربران مجاز اجازه می دهد امضای دیجیتال خود را باز کرده و از آن استفاده کنند. این توکن ها و نرم افزارها فرآیند امضای از راه دور را با احراز هویت دو مرحله ای برای ورود و اعتبارسنجی، ایمن تر و آسان تر می کنند. با توجه به گسترش توکن امضای دیجیتال شناخت انواع مختلف توکن ها بسیار مهم است.

انواع توکن های امضای دیجیتال

ePass2003

توکن ePass2003 یک دستگاه USB است که برای ذخیره گواهی امضای دیجیتال استفاده می شود. این دستگاه بر اساس یک تراشه کارت هوشمند کار می کند و استفاده و حمل آن بسیار آسان است. ePass2003 قابل نصب بر روی سیستم عامل های ویندوز، مک و لینوکس است.

 K3

توکن K3 دقیقا مانند مدل ePass2003 می باشد و یک دستگاه USB است که برای ذخیره گواهی امضای دیجیتال استفاده می شود. این دستگاه بر اساس یک تراشه کارت هوشمند کار می کند و استفاده و حمل آن بسیار آسان است.

Proxkey

توکن امضای دیجیتال Proxkey یک توکن رمزنگاری سخت افزاری است. احراز هویت دو مرحله ای این توکن، آن را به امن ترین توکن امضای دیجیتال تبدیل می کند. کلیدهای عمومی و خصوصی Proxkey امکان امضای امن، روان و آسان را فراهم می کند.

mToken

یک توکن امضای دیجیتال بدون نیاز به نصب است. mToken با شناسایی دیجیتالی هویت کاربران، به افزایش امنیت دیجیتال کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید