مقالات

تفاوت بارکد خوان تک بعدی و دو بعدی

بارکد خوان

بارکد خوان یکی از ضروری ترین وسایل مورد استفاده در فروشگاه ها و مراکز تست و ارزیابی است. به طور کلی بارکد ها و بارکد خوان ها را می توان به دو دسته یک و دو بعدی تقسیم کرد. بارکدهای تک بعدی یا خطی، نخستین نوع بارکد بودند که البته امروزه نیز رایج هستند. بارکدهای تک بعدی که از خطوط سیاه ساده تشکیل شده اند، مقدار محدودی اطلاعات را در خود جای می دهند. بسته به مشخصات آن ها می توانند تا 25 کاراکتر را در خود جای دهند. در عوض بارکدهای دو بعدی حاوی اطلاعات افقی و عمودی هستند که به آنها اجازه می دهد تا حداکثر 2000 کاراکتر را در خود جای دهند.

بارکد خوان یک بعدی

خرید اسکنرهای لیزری یا همان بارکد خوان تک بعدی مقرون به صرفه است. با این حال، توانایی اسکن آنها تا حدودی محدود است. فناوری لیزر با بازتاب نور، اطلاعات را ضبط می کند. تا زمانی که بارکدها آسیب ندیده باشند، این فرآیند سریع انجام می شود. بارکد خوان های تک بعدی از فناوری CCD، مشابه دوربین های دیجیتال، برای ضبط تصویر بارکد استفاده می کنند. این دستگاه ها با مجموعه ای متشکل از صدها حسگر نوری، بارکد را اسکن کرده و به داده تبدیل می کنند.

بارکد خوان دو بعدی

بارکد خوان دوبعدی که اسکنر دو بعدی نیز نامیده می‌شود، تصاویر دقیق‌تر و هوشمندانه‌تری نسبت به نمونه‌های یک بعدی خود می‌گیرد. اسکنرهای بارکد دو بعدی اغلب قادر هستند بارکدهای یک بقدی را نیز بخوانند. آنها می توانند بارکد را در هر جهت یا حتی از روی صفحه نمایش ضبط کنند.

بارکد یک بعدی چیست؟

یک بارکد تک بعدی از خطوط عمودی تشکیل شده است که در یک پس زمینه با رنگ متضاد قرار گرفته اند. عرض آنها متفاوت است و در مجموع یک تصویر را تشکیل می دهند. داده‌های الفبایی (یعنی حروف و اعداد) در داخل خطوط و فاصله‌ها کدگذاری می‌شوند (البته با محدودیت در تعداد کاراکترها) و به پایگاه داده‌ای پیوند می‌خورند که در آن اطلاعات قرار دارند. هنگامی که بارکد با استفاده از یک بارکد خوان مبتنی بر دوربین یا اسکنر مبتنی بر لیزر اسکن می‌شود، داده‌های کدگذاری شده رمزگشایی می‌شوند و ورودی اطلاعات را در پایگاه داده آشکار می‌کنند. هرچه داده های بیشتری ذخیره شود، بارکد طولانی تر است.

بارکدهای یک بعدی به طور گسترده در صنعت خرده فروشی استفاده می شوند. زیرا برای برنامه هایی مناسب هستند که در آن اطلاعات خاص، به عنوان مثال قیمت، ممکن است به طور مکرر تغییر کند اما شماره هویت واقعی محصول ثابت می ماند.

بارکد دو بعدی چیست؟

بارکدهای دوبعدی بارکدهایی هستند که از ماتریسی از اشکال (نقطه، مربع، شش ضلعی و غیره) تشکیل شده‌اند. در این بارکدها داده‌ها به صورت عمودی و افقی کدگذاری شده‌اند. بسته به نوع بارکد دوبعدی، معمولاً می‌تواند بیش از داده‌های الفبایی و عددی را در خود جای دهد. همچنین حجم بسیار بیشتری از داده‌ها را نسبت به بارکد یک‌بعدی در اندازه بسیار کوچک‌تر در خود ذخیره کنند.

بارکدهای دو بعدی چگونه استفاده می شوند؟

سیستم تایید کد تاریخ و برچسب خودکار ما با اسکن بارکد دوبعدی روی هر محصولی که در خط بسته بندی حرکت می کند و مقایسه اطلاعات با اطلاعات شغلی که توسط مدیر فنی در ناحیه نظارتی سیستم برنامه ریزی شده است، از عملیات شما محافظت می کند. این به طور قابل اعتمادی تضمین می کند که بسته بندی نوع درستی است که به آن شغل اختصاص داده شده است و به طور قابل توجهی خطر پرهزینه فراخوان و برداشت محصول ناشی از اشتباهات برچسب و بسته بندی را کاهش می دهد و همچنین از مصرف کننده در برابر هرگونه اطلاعات نادرست آلرژن محافظت می کند.

چرا از بارکدهای دوبعدی برای تایید کدهای برچسب و تاریخ استفاده می کنیم؟

استفاده از این بارکدها مزایای بسیاری دارد. این بارکدها در محیط تولید مواد غذایی قابل اعتمادترین هستند. این بارکدها به ایمنی کارخانه، محصولات و برند شما کمک می کنند! مزیت اصلی استفاده از بارکدهای دوبعدی بر خلاف بارکدهای یک بعدی این است که در صورت آسیب جزئی می توانند همچنان کار کنند. این امر مزیت بزرگی در شرایط کاری متغیر (برای مثال یک محیط تولید مواد غذایی) به شمار می رود.

خرده فروشان برای کنترل قیمت به بارکدهای یک بعدی متکی هستند. هر بار که قیمتی تغییر می‌کند، خرده‌فروشان باید قیمت‌های خود را برای دانلود اطلاعات جدید بازنشانی کنند. اگر اطلاعات نسخه بسته‌بندی در بارکد یک بعدی نگهداری شود، بارکد باید گسترش یابد تا اطلاعات جدید را در خود جای دهد. کدهای دوبعدی راه حل مفیدی را ارائه می دهند که به شما امکان می دهد تمام اطلاعات مورد نیاز شما، در یک فضای بسیار کوچک جداگانه نگهداری شود تا ظاهر بسته بندی مختل نشود.

دیدگاهتان را بنویسید