مقالات

پرینتر حرارتی ( فیش پرینتر )

پرینتر های حرارتی

فیش پرینتر (پرینتر حرارتی) چیست و چگونه کار می‌کند؟

فیش پرینتر از متداولترین دستگاه های خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده می شود. کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ،ممکن است در مقاطع زمانی خاص نیازمند استفاده از فیش پرینتر باشند. فیش پرینترها دارای انواع متفاوتی می باشند.فیش پرینترهای جوهرافشان، لیزری تک رنگ و رنگی ،سه گروه عمده از فیش پرینترهای موجود می باشند. هر یک از فیش پرینترها(ازجوهرافشان تا لیزری) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی ،طراحی شده اند.مکانیزم جدید چاپ تحت عنوان چاپ با حرارت یا فیش پرینترهای حرارتی معرفی شده اند. در این نوع چاپ نیاز به جوهر نیست در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ می نویسد. البته باید توجه داشت که کاغذ از نوع خاص می باشد و در واقع در این مکانیزم نیاز به کاغذی داریم که در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد.فیش پرینترها در دو نوع تک رنگ(سیاه و سفید) و 2 رنگ در بازار موجود است که کارایی نوع 2 رنگ آن به علت عدم وجود کاغذ دو رنگ در بازار ایران مانند پرینتر تک رنگ است.

مزایای فیش پرینتر:

عمرطولانی و عدم نیاز به سرویس مداوم و شارژ مواد مصرفی می باشد. این فیش پرینترها نیازی به شارژ ندارند و سال ها بدون نیاز به هیچ گونه سرویس کار می کنند.

هزینه پایین چاپ:

فیش پرینترها نیاز به جوهر ندارند و در ضمن کاغذ مصرفی این پرینترها(رول حرارتی)بسیار ارزان می باشد.در صورت استفاده از فیش پرینترهزینه نهایی هر قبض یا پرینت 15 سانتی تقریبا 1 تومان میباشد!

سرعت بالا در چاپ:

سرعت صدور فیش یکی از عوامل مهم در جلب رضایت مشتری و بالا بردن راندمان کاری میباشد که این فیش پرینترها با سرعت بسیار بالای خود به شما در رسیدن به این مهم کمک میکنند.

کار در سکوت:

هنگام کار فیش پرینتر حرارتی صداهای ایجاد شده توسط فیش پرینترهای سوزنی و لیزری را نمی شنویم و از این لحاظ با آرامش محیط کار مواجه شویم.

کاهش هزینه‌های جانبی:

شاید برای خرید فیش پرینتر مبلغی بیش از پرینترهای دیگر هزینه کنید، ولی با توجه به کتهش هزینه های جانبی( کاغذ ارزان،عدم نیاز به شارژجوهر و عدم نیاز به سرویس)بعد از چندماه با توجه به صرفه جویی انجام شده هزینه خرید فیش پرینتر به شما باز می گردد.

برطرف نمودن مشکل کمبود جا:

فیش پرینتر نسبت به انواع لیزری و سوزنی بسیار حجم کمتری از فضا اشغال کرده ،لذا مشکل اشغال فضای میز کار را تا حدودی مرتفع می نماید.این خصوصیات منحصر به فرد فیش پرینتر سبب شده که این پرینترها به طور گسترده در جاهایی مثل رستوران ها، دستگاهای خودپرداز بانک ها ،داروخانه ها ،تاکسی سرویس ها و پیک های موتوری ،دستگا های نوبت دهی ،فروشگاه ،سینماها و…مورد استفاده گسترده قرار گیرد.

پورت های اتصال به کامپیوتر:

اکثر فیش پرینترها با پورت های زیر در بازار موجود است که هنگام خرید باید نوع پورت را انتخاب کنید.البته امکان تعویض پورت بعد از خرید هم وجود دارد.

پورت موازی‌:

این پورت یک پورت استاندارد جهت اتصال فیش پرینتر میباشد و از مزایای آن عدم نیاز به نصب درایو و سرعت بالای آن می باشد.

پورت سریال:

از این پورت معمولا برای مسافت های بیشتر از 15 متر استفاده میشود. سرعت این پورت هنگام پرینت نسبت به پورت های دیگر پایین است. از این پورت معمولا در صورت عدم وجود پورت usb استفاده می شود.

USBپورت:

مزیت این پورت وجود آن بر روی تمامی لپ تاپ ها می باشد. از این پورت معمولا در صورت عدم وجود پورت پارال استفاده میشود. اشکال این پورت نیاز به نصب مجدد درایو فیش پرینتر در صورت قطع و وصل کردن سیم و همچنین برد کم آن می باشد.

پورت اینترنت:

از این پورت معمولا در محل هایی که تعداد کامپیوتر ها یا پرینترها زیاد است و یا فاصله فیش پرینتر تا کامپیوتر بیشتر از 40 متر است استفاده میشود. قیمت این پورت از سایر پورت ها بالاتر میباشد.

برای مشاهده فیش پرینترهای موجود در سایت به همراه قیمت ها می توانید به قسمت فیش پرینتر مراجعه نمایید.

در زیر نمونه ای از برگه چاپ شده با این پرینتر ها نمایش داده شده است.