مقالات

لیبل (برچسب)

لیبل (برچسب)

لیبل یک برچسب ظریف است که روی کالاهای مختلف چسبانده می شود تا اطلاعات خاصی راجع به آن محصول در اختیار کسانی که قصد دارند از آن وسیله استفاده کنند قرار دهد. لیبل در سایزها و طرح های مختلف برای مصارف گوناگون طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرد. از ساده ترین برچسب های موجود در بازار می توان به مدل های ساده ای که برای عنوان گذاری روی کتاب ها یا وسایل خانه تهیه می کنیم اشاره کرد. در ادامه با این وسیله کوچک اما بسیار پرکاربرد بیشتر آشنا می شویم.

انواع لیبل، ویژگی ها و کاربرد های آن

همانطور که در بالا نیز اشاره شد برچسب ها برای مصارف و کاربردهای متنوع و متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. بنابراین برای هر کاربرد برچسب باید ویژگی های مخصوص به خود را داشته باشد. متداول ترین انواع لیبل شامل موارد زیر می باشد:

لیبل کاغذی

از لیبل های کاغذی بیشتر در صنایع بسته بندی، بارگیری محصولات، انبارها و فروشگاه ها، صنایع نساجی، صنایع غذایی، صنایع پوشاک و غیره استفاده می شود. لیبل ها در نوع کاغذی، تنوع رنگ و طرح بسیار زیادی دارند و تقریبا در تمام رنگ ها و طرح های متنوع بسیاری در بازار موجود هستند. برچسب های کاغذی در انواع مختلف مات، تمام گلاسه و نیمه گلاسه تولید می شوند. این نوع برچسب ها از نظر میزان چسبندگی به دو نوع معمولی و پر چسب تقسیم بندی می شوند که با توجه به نیاز خود می توانید آن ها را انتخاب کنید.

این نوع برچسب ها را معمولا روی سطوح صاف می چسبانند و از قرار دادن آن در محیط هایی که نور خورشید تابش مستقیم دارد جلوگیری می کنند. زیرا شرایط جوی نامناسب مانند باران، رطوبت، تابش مستقیم نور خورشید و غیره می تواند باعث از بین رفتن چسبندگی لیبل و باز شدن آن شود.

لیبل شفاف

لیبل های شفافی را که روی شیشه های خودرو یا لوازم خانگی شیشه ای و بلور می بینید معمولا از این دسته از انواع لیبل می باشند. این نوع برچسب را از فیلم های پلیمری پلی پروپیلن PP یا پلی اتیلن می سازند. این نوع برچسب ها کاملا بی رنگ بوده واطلاعات نوشته شده روی آن ها از هر سمتی دیده می شود. از این برچسب روی شیشه های مختلف و یا کارت ضمانت محصولات اکترونیکی استفاده می شود.

لیبل متال

از این نوع برچسب به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط مختلف در صنعت تولید لوازم خانگی، تولید خودرو و قطعات آن، الکتروموتورها و غیره برای نشان دادن ویژگی های الکتریکی و مکانیکی استفاده می شود. این نوع لیبل ها از جنس آلیاژ خاصی از فلز ساخته می شوند که در در محدوده دمایی بسیار گسترده منفی 40 درجه تا 220 درجه سانتی گراد خاصیت چسبندگی خود را حفظ کرده و به هیچ وجه از وسیله ای که به آن چسبیده جدا نمی شود. متال در برابر انواع ضربه، مایعات، مواد شوینده، کشیده شدن و شرایط جوی نامناسب دچار تغییر حالت نمی شود.

این نوع برچسب ها در برابر باران، رطوبت، تابش نور و غیره نیز مقاومت بسیار بالایی دارند. روی برچسب متال معمولا از ریبون رزین استفاده می شود تا لوگو یا اطلاعات نوشته شده روی آن به هیچ وجه پاک نشود. متال به کار رفته در این نوع، از فولاد ضد زنگ ساخته شده و در برابر کشش نیز بسیار مقاوم است به طوری که هیچ گاه پاره نمی شود. برچسب های متال در مدل ها و سایز های مختلف ساخته می شوند که با توجه به نیاز خود باید از آن ها استفاده کنید.

لیبل PVC

لیبل PVC یکی از مقاوم ترین و پرکاربردترین انواع برچسب است که در بخش های مختلف صنایع شیمیایی، دارو سازی، خوردو سازی، لوازم خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. PVC در برابر محیط های اسیدی و بازی، رطوبت، تابش مستقیم نور خورشید، پارگی و کشش، مواد شوینده و غیره کاملا مقاوم است. PVC از ماده اولیه پلاستیکی ساخته شده و انواع مختلفی از جمله مات، صدفی و غیره دارد. این نوع برچسب ها می توانند تا دمای 80 درجه سانتی گراد کیفیت خود را حفظ کنند؛ اما بهتر است در محیط های گرم مورد استفاده قرار نگیرند.

لیبل وید یا گارانتی

وید از دیگر انواع لیبل موجود در بازار است که برای مصارف مختلفی مانند گارانتی محصولات، پلمپ، مصارف امنیتی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع برچسب در برابر شرایط محیطی مختلف، کشیدگی، دمای بسیار پایین و یا زیاد، تابش مستقیم نور خورشید و غیره مقاوم بوده و کاربرد های بسیار گسترده ای دارد. برچسب های وید در دو نوع کلی وید اثر گذار و وید بدون اثر ساخته می شوند. برچسب های اثر گذار در 4 مدل شطرنجی، نقره ای، زرد و قرمز با توجه به نوع اثر گذاری تقسیم می شوند.

برای مثال در وید شطرنجی بعد از کنده شدن قسمتی از برچسب روی سطح زیرین باقی می ماند؛ و یا در وید قرمز، بعد از کنده شدن علامت VOID روی یک لایه قرمز روی سطح زیرین بر جای می ماند. وید نقره ای کلمه VOID را به رنگ نقره ای و وید زرد کلمه VOID را با یک لایه زرد رنگ روی سطح زیرین خود باقی می گذارند. این نوع برچسب ها در برابر شرایط جوی مختلف مانند رطوبت و تابش مستقیم نور خورشید و کشش مقاوم بوده و بیشتر در در بخش گارانتی اجناس مورد استفاده قرار می گیرند.

لیبل حرارتی

لیبل حرارتی از دیگر انواع لیبل است که بیشتر در بخش پوشاک و مکانیزه کردن سیستم فروش به کار می رود. این نوع برچسب نیز از نوع کاغذی بوده و سطح آن حساس به حرارت است. برای چاپ روی این نوع از برچسب از چاپگرهای حرارتی بدون نیاز به ریبون استفاده می شود.

لیبل های امنیتی

لیبل های امنیتی نام های دیگر از جمله لیبل اموال و یا گچی نیز دارند و بیشتر در گارانتی وسایل و برچسب وسایل کوچک مانند سیگار مورد استفاده قرار می گیرند. معمولا این نوع برچسب ها از نوع مغناطیسی بوده و برای جلوگیری از سرقت و خروج بدون اطلاع کالاها از انبار استفاده می شوند. نوع امنیتی در برابر مواد شیمیایی، حلال ها و شرایط جوی مانند رطوبت کاملا مقاوم هستند. اما هنگام جدا شدن کاملا از بین می روند. برای چاپ اطلاعات روی نوع امنیتی از ریبون های رزین و سوپر رزین استفاده می شود.

لیبل پشت متال

لیبل پشت متال از دیگر انواع لیبل است که از دو بخش کاغذی و یک بخش از جنس متال در لایه زیرین تشکیل شده است. این برچسب یکی از پرچسب ترین و قوی ترین برچسب های موجود در بازار است که در موارد مختلفی مانند سطوح روغنی، چرم، تایر، پوشاک و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سایز لیبل

با توجه به اینکه لیبل ها برای چه صنعت و چه مقصودی قرار است مورد استفاده قرار بگیرند، در سایز ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند. اما نکته کلیدی آن است که سایز پرینترهای برچسب زن دارای چند حالت مشخص و اصلی است و عرض آن ها بین 80 تا 100 میلی متر متغیر می باشد. ابعاد خود برچسب ها نیز می تواند دارای مقادیر مختلفی از 10*30 تا 200*320 باشد.

نکات مهم در خرید لیبل

اگر قصد خرید برچسب دارید حتما نکات زیر را برای خرید بهتر در نظر بگیرید:

  • در گام اول اندازه و قالب مناسبی با توجه به کاربرد انتخاب نمایید. اندازه بزرگ یا کوچک می تواند زیبایی ظاهری و کارایی را تا حد زیادی کاهش دهد.
  • سعی کنید برچسب را طوری انتخاب کنید که از چهار طرف آن حاشیه مطمئن را خالی بگذارید تا هنگام برش، لوگو، طرح یا اطلاعات نوشته شده روی آن بدون تغییر باقی بماند.
  • به فونت لیبل دقت کافی داشته باشید تا بیش از حد بزرگ یا کوچک نباشد.
  • به سهولت بازکردن و یا برداشتن برچسب از روی محصول نیز توجه ویژه نشان دهید.
  • نوع چسب از دیگر موارد مهم در انتخاب برچسب است. از آنجا که از چسب های متنوعی برای لیبل استفاده می شود حتما شرایط مختلف مانند گرما، رطوبت، میزان کشش و نکات دیگر را بسنجید تا بتوانید مناسب ترین نوع چسب و لیبل را برای خود انتخاب کنید.

خرید انواع لیبل از فروشگاه آفیس کالا

این روزها با گسترش فضای مجازی و استفاده از اینترنت، افراد بسیاری ترجیح می دهند به جای آنکه ساعت ها در ترافیک یا شلوغی فروشگاه ها وقت خود را برای خرید بگذرانند از خرید آنلاین و اینترنتی استفاده کنند. آفیس کالا یکی از معتبرترین فروشگاه های لوازم و تجهیزات اداری است که امکان خرید آسان و با قیمت مناسب را در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. با مراجعه به بخش فروشگاه سایت می توانید انواع تجهیزات اداری از جمله انواع برچسب را در مدل ها، سایزها و برندهای مختلف ببینید، آن ها را با یکدیگر مقایسه کرده و مناسب ترین انتخاب را برای خود خریداری نمایید.

شما می توانید به صورت کاملا رایگان از مشاوره های تلفنی فروش آفیس کالا استفاده کرده تا در صورت داشتن هرگونه ابهام در خرید آن را برطرف نمایید. تمام محصولات اداری، فروشگاهی، آموزشی و بانکی آفیس کالا اصل و اورجینال بوده و با خدمات پس از فروش معتبر به خریدار تحویل داده می شود.