مقالات

پرفراژ چک

پرفراژ چک

پرفراژ چک یکی از پر کاربرد ترین و کلیدی ترین ابزار آلات اداری به شمار می رود. جالب است بدانید که پرفراژ یک کلمه فرانسوی است که بعد از وارد شدن به زبان فارسی به کشورمان همچنان اصالت خود را حفظ کرده است و با همین نام در بین عموم شناخته می شود. از طرفی می‌توان گفت در بیشتر سایت‌ها و کتاب‌ها کلمه پرفراژ را به عنوان یک کلمه انگلیسی می‌شناسند. در حقیقت این کلمه را از لغت perforator که به معنای سوراخ کردن یا سوراخ کن می‌باشد گرفته‌اند.

این کلمه در لغت به معنای سوراخ‌های خطی پشت سر هم می‌باشد، که به شکل یک خط روی کاغذ درج می شوند. این دستگاه به منظور راحتی برای جدا کردن کاغذ از محل نقطه چین به کار برده می شود. بنابراین دستگاه پرفراژ نوعی خط برش به شمار می‌آید که برای فاکتور ها و قبض‌ های خرید قابل استفاده است. دستگاه پرفراژ چک در کارهای چاپی مانند دسته‌های قبوض ارسال کالا، دسته چک، دریافت سفارش و مواردی از این قبیل ضروری و لازم می‌باشد. به علاوه این محصول برای چاپ عمیق که نوعی چاپ غیر قابل جعل نیز هست استفاده می شود. لازم به ذکر است که دستگاه پرفراژ چک بیشتر در ادارات و سازمان های دولتی مورد استفاده قرار می گیرد. البته از این دستگاه در شرکت‌های خصوصی و تولیدی‌های بزرگ نیز استفاده می‌کنند.

دستگاه پرفراژ چک از نظر عملکرد با دستگاه های پرینتر مشابه است؛ اما نوع جوهر و تکنولوژی به کار رفته در آن ها با یکدیگر متفاوت است و در حالت کلی تکنولوژی به کار رفته در چاپ آن بسیار متفاوت با دستگاه‌های پرینتر می‌باشد. در این دستگاه برای افزایش امنیت از چاپ عمیق استفاده می‌کنند که از لحاظ امنیتی برای چک ‌های صادر شده بسیار حائز اهمیت می ‌باشد. جوهر این دستگاه توسط کارتریج قابل تعویض تامین خواهد شد. مواد مصرفی در این دستگاه یک جوهر مخصوص می‌باشد، که به عنوان جوهر شارژ شناخته شده است.

این ماده به منظور جلوگیری از جعل چک در دستگاه پرفراژ چک قرار داده می شود؛ بنابراین امنیت بسیار بالایی را به دنبال خواهد داشت، به همین دلیل با وجود اینکه دستگاه پرفراژ چک جزء تجهیزات فروشگاهی می‌باشد، اما می‌توان آن را یک نوع سیستم امنیتی مخصوص برای بانک ها محسوب کرد. یکی از ویژگی‌های بارز و قابل توجه دستگاه پرفراژ چک که کار کردن با آن را خیلی راحت‌تر و سریع‌تر می‌سازد قابلیت اتصال آن به کامپیوتر می‌باشد.

انواع پرفراژ چک

پرفراژ چک در دو نوع دستی و برقی در بازار موجود و قابل عرضه می باشد. لازم به ذکر است که هر کدام از این دستگاه‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. برای مثال دستگاه پرفراژ برقی قابلیت متصل شدن به کامپیوتر را دارند. همچنین نوع برقی این دستگاه از دقت و سرعت بالاتری نسبت به همتای دستی خود برخوردار است. درحالی که دستگاه پرفراژ دستی هنگام قطعی برق یا دسترسی نداشتن به برق بسیار پر کاربرد تر است. برندهای معتبر و برتر دستگاه پرفراژ چک عبارتند از : پرفراژ چک مکس، پرفراژ چک مگا، پرفراژ چک پروتک، پرفراژ چک مهر.

دستگاه پرفراژ دستی

دستگاه پرفراژ دستی بیشتر در شرکت‌هایی که گردش چک بالایی ندارند قابل استفاده و پرکاربرد می‌باشد. این دستگاه با برندهای مختلفی و توسط کشورهایی از قبیل چین، تایوان و ژاپن تولید و به بازار عرضه شده و در دست مشتریان قرار می‌گیرد. دستگاه پرفراژ چک دستی برای کار کردن نیاز به برق ندارد، این موضوع علاوه بر اینکه باعث کاهش هزینه‌ها می‌شود و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه می‌باشد، در مواقع قطع برق نیز بسیار پرکاربرد و قابل استفاده می‌باشد.

نحوه استفاده از دستگاه پرفراز دستی

استفاده از دستگاه پرفراز دستی بسیار آسان و ساده است. نحوه استفاده از این دستگاه به این صورت است که ابتدا چک را بر روی دستگاه قرار داده و سپس مبلغ چک را با گرداندن ارقام روی دایره بر روی چک چاپ می‌ کنیم و سپس ارقام بر روی کاغذ نمایان می‌شوند.

دستگاه پرفراژ برقی

نحوه کارکردن دستگاه پرفراژ چک برقی با دستی بسیار مشابه است با این تفاوت که دستگاه پرفراژ چک برقی همه کارها را به صورت اتوماتیک و خودکار انجام می‌دهد.

نحوه کار کردن با دستگاه پرفراژ چک برقی

بهتر است بدانید در مورد نحوه کار کردن با این دستگاه باید چک را داخل دستگاه قرار دهید سپس مبلغ چک را تایپ کرده و در آخر دستور چاپ را به دستگاه بدهید. البته بهتر است بدانید در مدل دیگری از این نوع دستگاه باید ارقام، تاریخ و … را در کامپیوتر تایپ کرده سپس دستور چاپ را به دستگاه بدهید.

ویژگی‌های مهم دستگاه پرفراژ چک

از ویژگی‌ های مهم پرفراژ چک تعداد کاراکترهای آن می‌باشد. کاراکترهای دستگاه پرفراژ شامل ارقام و نشانه‌ ها از جمله کاما، نقطه، نمادهای واحدهای پول و … می ‌باشد. نکته قابل توجه در این مورد این است که هر چه تعداد و تنوع کاراکترها بیشتر باشد بهتر می‌توانید موارد مورد نظرتان را روی چک چاپ کنید. از دیگر ویژگی‌های مهم دستگاه پرفراژ چک سطح اطمینان آن است. به طور نمونه برخی از دستگاه پرفراژهای برقی رمز ورود دارند. بنابراین کسی به جز شما نمی‌تواند از آن استفاده کند.

یکی از ویژگی‌های مهم این دستگاه کم مصرف بودن آن ها است. زیرا ولتاژ دستگاه‌های پرفراژ بین 220 تا 250 ولت است و همچنین توان آن بین 15 تا 30 وات می باشد. از دیگر ویژگی‌های مهم و قابل توجه دستگاه پرفراژ چک این است که دارای قابلیت اصلاح ارقام قبل از پرفراژ کردن می‌باشد، یعنی در صورت بروز اشتباه از شما به راحتی قبل از پرفراژ کردن چک قابل اصلاح می‌باشد. همچنین این دستگاه مجهز به یک ماشین حساب با قابلیت درصد گیری می‌باشد. سرعت این دستگاه از مزیت‌های دیگر آن به شمار می‌آید به طوری که این دستگاه در هر ثانیه قادر است 6 کاراکتر را به خوبی چاپ کند.

همچنین چاپ برجسته چک به صورت رقمی از دیگر ویژگی‌های مهم این دستگاه به شمار می‌آید. در صورت تمایل مشتری با استفاده از دستگاه پرفراژ چک می‌توان کلمه رمز و کد رمز را بر روی چک‌ها ایجاد نمود که به نوعی باعث افزایش امنیت چک می‌شود. این دستگاه تعداد چک‌های پرفراژ شده را از لحظه شروع کار با دستگاه به طور بسیار دقیقی نمایش می‌دهد.

نکات مهم هنگام خرید دستگاه پرفراژ چک

اگر می خواهید از خرید خود رضایت کافی داشته باشید، بهتر است حتما یک سری از نکات را در هنگام خرید دستگاه پرفراژ چگ رعایت نمایید. اول از همه باید بر اساس بودجه‌ای که دارید دستگاه خود را انتخاب کنید. زیرا بین پرفراژ چک برقی و پرفراژ چک دستی اختلاف قیمت بسیاری وجود دارد. نکته‌ دیگر موقع خرید پرفراژ چک برقی تعداد کاراکترهای موجود در آن دستگاه می‌باشد. بنابراین هرچه تعداد کاراکترها بیشتر باشد قابلیت های دستگاه هم به تناسب آن افزایش پیدا می‌کند.

در حقیقت دستگاهی کارایی بالاتری دارد که از واحدهای ارزی زیادی پشتیبانی کند. بهتر است بدانید منظور از واحدهای ارزی، ارزهای پرکاربرد مانند یورو، دلار و ریال می باشند. از دیگر موارد مهم یک دستگاه پرفراژ چک مناسب، قابلیت چاپ لوگوی بانک یا موسسه مورد نظر شما و سرعت چاپ بالا می باشند. برای تسریع در امور بانکی و محاسبه جمع ارقام چک دستگاه پرفراژ چک معمولا به ماشین حساب نیز مجهز هستند.

کاربردهای دستگاه پرفراژ چک

مکانیزم دستگاه پرفراژ چک (دستی و برقی) این گونه است که توسط یک ابزار شانه مانند یکسری سوراخ‌ در کاغذ ایجاد می‌کند. کاربردهای پرفراژ چک متنوع است؛ اما غالبا از این دستگاه در کتاب و دفتر و ورق‌های کارتن و جعبه استفاده می شود (برای جلوگیری از ترکیدن یا بد فرم شدن کارتن‌ها در بخشی که ورق‌ها چاک زده می شوند، ورق های جعبه را پرفراژ می کنند).

نحوه انجام پرفراژ

بهتر است بدانید که پرفراژ به دو صورت سوراخ دار و چاپخانه‌ای قابل انجام می‌باشد. پرفراژ چاپخانه‌ای طی یک مرحله می‌تواند همزمان با چاپ بقیه فرم به راحتی انجام شود. لازم به ذکر است که مزیت پرفراژ همزمان در این است که پرفراژ به دو صورت طولی و عرضی قابل انجام می‌باشد. فرم پرفراژ از یک خط فولادی تشکیل شده است که با نقش خط چین یا زیگزاگ می‌باشد.

لازم به ذکر است که ارتفاع خط پرفراژ از ارتفاع حروف به اندازه یک پوینت کوچکتر می‌باشد. این خاصیت باعث می شود که نوردهای منتقل کننده رنگ نتوانند به آن آسیب برسانند. کاغذ سیلندری که برای پرفراژ کردن به کار می رود باید سخت باشد؛ زیرا بر روی آن باریک‌‌های فولادی چسبانده خواهد شد. نکته قابل توجه این است که فشار خط پرفراژ باید طوری باشد که ضخامت کاغذ را فقط ببرد. زیرا در غیر اینصورت باعث صدمه خط پرفراژ و ماشین می شود. همچنین جالب است بدانید که برای بهتر پرفراژ کردن حین کار به دو طرف خط پرفراژ می توانید مقداری صابون خشک بمالید.

از ویژگی‌های قابل توجه و بارز این دستگاه این است که دارای قیمت بسیار مناسبی می‌باشد و از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه است. همچنین در طول دوره مصرف در صورت بروز مشکل برای این دستگاه شما می‌توانید با کارشناسان سایت آفیس کالا تماس برقرار کنید و آنها شما را به صورت تلفنی مشاوره و راهنمایی می‌کنند تا به راحتی بتوانید مشکل خود را برطرف کنید.

خرید دستگاه پرفراژ چک

خرید دستگاه پرفراژ چک را به صورت آنلاین و در فروشگاه تجهیزات و ملزومات اداری آفیس کالا تجربه کنید. جهت این کار تنها کافی است به بخش فروشگاه سایت وارد شوید و در میان محصولات ارائه شده، دستگاه مورد نیازتان را تهیه کنید. تنوع گسترده محصولات برای برآورده سازی نیاز تمامی افراد و شرکت ها را در این بخش مشاهده خواهید کرد.

سفارش دستگاه پرفراژ چک

سفارش دستگاه پرفراژ چک در آفیس کالا به صورت اینترنتی می باشد. محصول مورد نظر را انتخاب کرده، و در محل خودتان آنرا در سریعترین زمان ممکن دریافت کنید. در صورت نیاز به مشاوره پیش از خرید نیز می توانید با ما تماس گرفته تا در انتخاب بهتر شما را یاری کنیم.

قیمت دستگاه پرفراژ چک

قیمت دستگاه پرفراژ چک بر اساس مدل ها و امکانات متفاوت می باشد. ما در آفیس کالا محصولات با کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسب را به شما ارائه می دهیم. با یک مقایسه ساده می توانید این موضوع را به خوبی دریابید. پس اگر نیاز به این ابزار سودمند دارید، آفیس کالا محلی است که نیاز شما در آن برآورده خواهد شد.