مقالات

لیبل پرینتر

لیبل پرینتر

لیبل پرینتر را با اسامی دیگری از جمله چاپگر لیبل یا پرینتر بارکد هم می‌شناسند. از این دستگاه برای چاپ لیبل پشت چسب‌دار یا برچسب استفاده می‌کنند. این دستگاه در اندازه‌های مختلف و همچنین ابعاد متفاوت در بازار موجود می‌باشند که کاربرد‌های گوناگونی دارند. لیبل پرینتر‌ها یا همان چاپگر برچسب کاربرد‌های گوناگون دارند؛ که می‌توان به مواردی از قبیل چاپ قیمت فروش، مدیریت انبار داری، چاپ بارکد، چاپ روی بسته‌های خون و نمونه‌های آزمایشگاهی، برچسب‌های بسته بندی و مدیریت دارایی‌های ثابت اشاره کرد.

لیبل پرینتر دستگاهی مخصوص چاپ بارکد بر روی لیبل می‌باشد. از کاربرد این دستگاه این است که به وسیله آن می‌توان لیبل‌های دلخواهی را طراحی کرد و بر روی اجناس چاپ کرد، که در اینصورت دسترسی مصرف کننده و فروشنده به اطلاعات کالا راحت تر و سریع تر خواهد شد.

انواع لیبل پرینتر

لیبل پرینتر انواع مختلفی داشته که عبارتند از: لیبل رومیزی، لیبل صنعتی، لیبل تجاری، لیبل صنعتی قابل حمل، اسکنرهای RFID، لیبل سفارشی.

از لیبل های رومیزی برای کارهای سبک و متوسط استفاده می‌کنند. لازم به ذکر است که برای طراحی از رول با پهنای 4 اینچ استفاده می‌شود. لیبل های رومیزی جزو مقرون به صرفه ترین لیبل پرینتر های بازار هستند و نکته جالب توجه در مورد آن ها بی صدا بودن آن هاست.

لیبل تجاری از رول بزرگتری تا پهنای 8 اینچ استفاده می‌کند. از لیبل تجاری برای کارهای چاپی با حجم متوسط استفاده می‌کنند.

از لیبل صنعتی برای کارهای سنگین، مراکز توزیع، انبارگردانی‌ها و کارخانه‌ها استفاده می‌ شود. لیبل صنعتی قابل حمل برای کارهای سنگین که در محل انجام می‌شوند قابل استفاده می‌باشد. جالب است بدانید که لیبل های صنعتی قابل حمل برای برچسب زدن تاسیسات الکتریکی، طبقه بندی محصولاتی که در آنها از کامپیوتر استفاده نمی‌کنند و ساخت سایت‌ها قابل نیز به کار برده می شوند.

اسکنرهای RFID لیبل‌هایی تخصصی محسوب می‌شوند؛ زیرا این نوع لیبل ها قادر هستند عمل چاپ و رمزی کردن فروشنده‌های RFID (تگ‌ها) که در میان کاغذ و مواد ترکیبی قابل چاپ قرار دارند را به طور همزمان انجام دهد. جالب است بدانید که این تگ‌ها RFID برای سازگاری با سیستم‌های بارکد به اطلاعات چاپ شده نیاز دارند. همچنین این تگ‌ها برای انسان قابل تشخیص هستند.

برای انجام برچسب زدن به طور خودکار از لیبل سفارشی استفاده می‌کنند. معمولا از این دستگاه در تولید و تاسیسات انبار داری که به قالب و پالت برای حمل نیاز دارند استفاده می‌ شود.

انواع لیبل حرارتی

دو نوع لیبل حرارتی وجود دارد: لیبل حرارتی مستقل یا به عبارتی چاپ کوتاه مدت و لیبل حرارتی غیر مستقیم یا به عبارتی چاپ دائمی. جالب است بدانید در لیبل حرارتی مستقیم از کاغذ‌های شبیه به کاغذ‌های حرارتی فکس که به حرارت حساس هستند به کار برده می شوند. لازم به ذکر است که لیبل های حرارتی مستقیم معمولا طول عمرشان کوتاه است و بین 6 تا 12 ماه کارایی دارند.

در صورتی که اگر از آن ها درست نگهداری نشود، یعنی در معرض گرما، بخارات شیمیای یا نور مستقیم خورشید قرار بگیرند، عمرشان کوتاه تر نیز می‌شود. پس می‌توان گفت که از برچسب‌های حرارتی مستقیم برای کارهایی که کوتاه مدت می‌باشند (مانند لیبل‌های حمل) استفاده می‌کنند. بهتر است بدانید که در لیبل‌های حرارتی غیر مستقیم برای انتقال جوهر از ریبون بر روی برچسب از گرما استفاده می‌کنند. چاپ دائم بر روی برچسب مورد نظر مدنظر می‌باشد. لازم به ذکر است که برخی لیبل‌های انتقال حرارتی برای چاپ حرارتی مستقیم نیز قابل استفاده می‌باشند.

پورت ها در لیبل پرینتر

در لیبل پرینتر یک سری پورت‌های خاص قابل استفاده می‌باشند، که انواع مختلفی دارند. می‌توان گفت انواع پورت‎‌های مصرفی لیبل پرینتر عبارتند از: پورت موازی، پورت سریال، پورت شبکه، پورت USB.

پورت موازی یک پورت استاندارد متصل به پرینتر است و به کمک آن دیگر لازم نیست درایور نصب کنید. نکته قابل توجه در مورد این پورت این است که سرعت بالایی دارد. برای فاصله‌های بیشتر از 15 متر از پورت سریال استفاده می‌ شود. همچنین پورت سریال نسبت به سایر پورت‌ها از سرعت کمتری برخوردار می‌باشد.

در مکان‌هایی که تعداد کامپیوتر یا پرینتر زیاد است معمولا از پورت شبکه استفاده می‌شود. پورت شبکه از هزینه بالایی برخوردار می‌باشد. نکته مهم در مورد پورت پارارل این است که در نبود پورت پارارل از پورت USB استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که پورت USB بر روی تمامی لپ تاپ‌ها موجود است. از معایب پورت USB می‌توان به نصب دوباره درایور پرینتر موقعی که سیم و برد آن قطع و وصل می‌شود اشاره کرد.

ریبون در لیبل پرینتر

برخلاف تصور عموم در لیبل‌ها از جوهر استفاده نمی‌شود و ماده مصرفی این لیبل‌ها ریبون می‌باشد. ریبون یک نوار پلاستیکی می‌باشد، که قشری از جوهر بر روی سطح آن کشیده شده است. از ریبون‌هایی که دارای یک جوهر خاصی می‌باشند برای چاپ بر روی کارت‌ها، لیبل‌ها و برچسب‌ها با قدرت ماندگاری متنوع استفاده می‌شود. ریبون ها دارای انواع مختلف رزین، وکس و وکس-رزین می‌باشد. هر کدام از این نوع ریبون ها در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ریبون ها به صورت رول در سایزهای مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند.

بهتر است مشتری ریبونی را بر حسب ماندگاری چاپ و مدل دستگاه که مورد نیاز کسب و کار است را با دقت انتخاب نماید. ریبون ها علاوه بر لیبل‌ها در دستگاه هایی مانند کارت پرینتر و چاپگر سوزنی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. تکنیک به کار رفته در لیبل بر اساس تکنیک انتقال حرارت می‌باشد. ریبون شبیه کاربون‌های آبی رنگ قدیمی است؛ تفاوت آن ها با کاربن‌های آبی رنگ قدیمی در یکبار مصرف بودن آن ها است. همچنین جالب است بدانید که لیبل پرینتر‌ها براساس عرض هر دستگاه قابلیت چاپ کاغذ با همان عرض یا کمتر را دارند و در این مورد مهم نیست که رول لیبل چه اندازه ای باشد. در این مورد می‌توان گفت که دو-سه یا حتی بیشتر از آن ممکن است ردیف داشته باشد. بقیه دستور چاپ بر عهده نرم افزار است.

مشکلات رایج در هنگام استفاده از لیبل پرینتر ها

در این خصوص می‌توان گفت که مشکلات محدودی وجود دارند که ممکن است در این دستگاه ها رخ دهد. یکی از این مشکلات کالیبره نبودن چاپگر است. کالیبره نبودن چاپگر بارکد بدین معنا می باشد که ارسال دستور چاپ یک طرح ثابت از نرم افزار در چاپ ممکن است در چاپ ردیف های بعدی جا به جا شود یا اینکه اشتباهی بین لیبل ها طرح را چاپ کند.

یکی دیگر از این دست مشکلات که فقط در مدل های قدیمی دیده می شود این است که فقط روی ویندوز XP قابل نصب هستند. در مواردی ممکن است هیچ چیزی چاپ نشود که در این حالت ممکن است که ریبون‌ها را پشت و رو زده باشید.

همچنین ممکن است که دستگاه چاپ ندهد که در این حالت باید پورت را بررسی و تنظیم نمایید. زیرا احتمال جابه جا شدن آن وجود دارد. لازم به ذکر است که برای جلوگیری از این مشکل همیشه سعی کنید روی یک پورت ثابت را برای کابل پرینتر استفاده کنید.

راهنمای خرید لیبل پرینتر برای مصارف اداری و صنعتی

امروزه به دلیل اینکه کالاهای متنوعی در بازار موجود می‌باشند، برای معرفی کالا به لیبل یا برچسب نیاز است. به عبارتی برای چاپ لیبل از دستگاه لیبل پرینتر استفاده می‌شود که برچسب‌های مورد نیاز را با هر طرح دلخواهی که بخواهید چاپ می‌کند. لازم به ذکر است که لیبل پرینتر قادر به چاپ انواع برچسب‌ها می‌باشد. این دستگاه برای اغلب حرفه ها ابزاری ضروری است و بسیاری از شغل‌ها مثل فست فودها، داروخانه‌ها، سینما، رستوران‌ها، مراکز خرید، فروشگاه‌ها و آزمایشگاه‌ها از این دستگاه استفاده می‌کنند.

لیبل زن‌ها در برندهای متنوعی در بازار موجود می‌باشند که می‌توان به برندهای معروفی در این زمینه از قبیل بیکسلون، میوا، هانی دل، دلتا، زبرا، اپسون، جولی مارک، برادر و اچ پی آر تی اشاره کرد. برچسب‌هایی که تولید می‌شوند اکثرا شبیه یکدیگر هستند؛ تنها در بعضی موارد برخی برچسب ها مقاوم‌تر و محکم‌تر هستند.

تفاوت لیبل پرینتر با پرینتر معمولی

تفاوت لیبل پرینتر با پرینتر معمولی در نوع چاپ و کاغذ مورد استفاده است. همچنین در پرینترهای معمولی برای چاپ از کاغذ استفاده می‌کنند که براساس مدل آنها از جوهری یا لیزری بودن جوهر یا تونر استفاده می‌شود. اما در لیبل پرینتر از ریبون برای چاپ استفاده می‌شود. ریبون‌ها ساختار رولی دارند و سطح آنها را با رزین مخصوص پوشانده اند.

خرید لیبل پرینتر از فروشگاه آفیس کالا

لازم به ذکر است که لیبل پرینترها را به راحتی می‌توانید از سایت آفیس کالا به صورت غیر حضوری خریداری کنید. در بخش فروشگاه سایت می توانید لیبل پرینتر متناسب با نیاز خود را با قیمتی کاملا مقرون به صرفه انتخاب نموده و خریداری نمایید. از ویژگی‌های بارز سایت آفیس کالا این است که در صورت بروز مشکل برای دستگاه شما این سایت از طریق مشاوره تلفنی اقدام به راهنمایی و مشاوره شما می‌کنند تا شما بتوانید مشکل خود را به راحتی برطرف کنید.

فروشگاه سایت آفیس کالا یکی از معتبرترین و پربازدیدترین فروشگاه‌های آنلاین مربوط به ماشین‌ها و تجهیزات اداری می‌باشد. آفیس کالا این امکان را به مشتریان عزیز خود می‌دهد که بدون صرف هزینه کالای مورد نظر خود را به راحتی پیدا کرده و پس از بررسی و مطالعه مشخصات فنی کالای مورد نظر خود را با ارائه خدمات معتبر پس از فروش تهیه کنند.